COMBAT FIGURE z.s. je nezisková organizace zabývající se vzdělávací, sportovní a kulturní činností v oblasti mimoškolních aktivit dětí a mládeže. Pořádáním těchto akcí se zabýváme více jak 10 let. Specializujeme se na konkrétní témata sportovních bojových her, o které je mezi mladými lidmi velký zájem i přes to, že jde o náročné programy obsahující velké množství informací ke studiu i dovedností v praktickém použití.

     COMBAT FIGURE má dlouhou historii a plynule navazuje na oddíl bojového umění s názvem Combat – Jitsu.

     Styl Combat – Jitsu vytvořil Alexandr Vrága, který několik let studoval různé styly asijských bojových umění. Po spojení svých vlastních zkušeností ze zápasení v ringu s těmito novými znalostmi vybral techniky, které byly rychlé, tvrdé a účinné. Z nich sestavil systém reálné sebeobrany, která dostala název Fighting System. Postupem času, jak se jeho vlastní nový styl vyvíjel a získával si oblibu u jeho žáků, prodělal menší kosmetické úpravy, jako např. změnu zkušebního řádu, snížení počtu stupňů technické vyspělosti z osmi na tři, a taky úpravu podmínek pro jejich získávání. Výcvik se částečně přenesl z tělocvičny do přírody – formou výcviku tzv. přežití, které se stalo neoddělitelnou součástí tohoto stylu. S touhle změnou se změnil i název jeho stylu na Combat – Jitsu.

     Combat-Jitsu je bojové umění, postavené na základních prvcích karate (postoje, kryty, údery a kopy), reálné, tvrdé a účinné sebeobrany a kickboxu. Součástí výcviku Combat – jitsu je i přežití. Přežití zahrnuje výcvik v topografii, první pomoci, získávání potravy a vody z přírodních zdrojů, stavba přístřešků, rozdělávání ohně, volného lezení a slaňování, překonávání vodních překážek. V pokročilém stádiu výcviku i taktický pohyb v prostoru, pozorování a taktické bojové činnosti a střelbu – airsoft.

     Členská základna za vedení Alexandra Vrágy měla téměř 400 členů ve čtyřech oddílech dislokovaných v Dolním Němčí, Veselí nad Moravou, Vracově a Uherském Hradišti. Kromě technik karate a sebeobrany se vyučoval i kickbox a mnozí žáci se pravidelně zúčastňovali turnajů kickboxu v ČR, kde dosahovali velmi dobrých výsledků. Po vstupu p. Vrágy do armády ČR se výcvik zaměřil více na sebeobranu a již výše zmíněné techniky přežití. Tréninky probíhaly vždy dvakrát týdně, jedenkrát za měsíc byl celodenní seminář a během prázdnin se pořádal jednotýdenní výcvikový letní tábor.

     V průběhu několika let se z prvních začínajících žáků postupem času stávali dospělí lidé, kteří bohužel museli přestat navštěvovat a pravidelně se zúčastňovat tréninků kvůli studiím na SŠ a VŠ po celé ČR v oborech, které si zvolili za budoucí povolání. I přes tento handicap proběhlo v červnu roku 1998 úspěšné složení zkoušek na černý pás a trenérské licence šesti žáků oddílu Combat – Jitsu. Ve stejném roce odcestoval p. Vrága na delší dobu pracovně do zahraničí a vedení svého oddílu přenechal svým vyškoleným trenérům. Pod vedením jeho následovníků došlo během jednoho roku k uzavření škol ve Vracově, Uherském Hradišti a Dolním Němčí, a to z nedostatku volného času trenérů. Vznikl však nový oddíl v Uherském Brodě. Během dalšího roku se bohužel musel uzavřít i oddíl ve Veselí nad Moravou, a to díky pracovní vytíženosti jeho trenérů. Zůstal tak jen oddíl v Uherském Brodě, který jakožto hlavní vedoucí Combat – Jitsu vedl Kamil Nejezchleba se svými asistenty. V této době byla navázána první spolupráce s DDM Uherský Brod, která trvala několik let. Po návratu p. Vrágy ze zahraničí proběhla diskuze na téma pokračování působení oddílu Combat-Jitsu. Pan Vrága se od dalšího působení a jakékoli jiné činnosti v oddíle Combat-Jitsu distancoval a rozhodl se veškerou činnost pozastavit a oddíl uzavřít.

     V návaznosti na tuto událost se Kamil Nejezchleba s tehdejšími členy domluvil na dalším pokračování již zaběhnutého oddílu v Uherském Brodě, a to na schůzi všech členů. Zde se domluvili na vytvoření vlastního občanského sdružení pod názvem COMBAT FIGURE, vytvoření vlastních stanov a oficiálně byli dne 15. 3. 2010 zaregistrováni u Ministerstva vnitra jako občanské sdružení COMBAT FIGURE. Na první valné hromadě ze dne 3. 4. 2010 byly vytvořeny vnitřní stanovy občanského sdružení COMBAT FIGURE, do jeho vedení byl jako předseda zvolen Kamil Nejezchleba a jako místopředsedové Roman Blaha a Jiří Žid. Občanské sdružení COMBAT FIGURE nadále pokračovalo ve výuce bojových sportů, pořádání kurzů přežití ve spolupráci s DDM Uherský Brod. Členové občanského sdružení se začali prezentovat na veřejnosti formou ukázek výcviku sebeobrany, karate a taktiky při společenských a kulturních akcích zejména pro děti, jako např. dětské dny, sportovní dny, mikulášské besídky atd. Přibyla spolupráce s DDM Luhačovice a DDM Otrokovice, kde vyučuje Kamil Nejezchleba s asistentem Lukášem Čubou karate a sebeobranu v pravidelných trénincích pořádaných jako vzdělávací kroužek uvedené DDM. Vedení občanského sdružení pravidelně pořádá pro své žáky celodenní semináře, letní výcvikový tábor a další aktivity. V průběhu uplynulých let jsme navázali velmi úspěšnou spolupráci s bezpečnostní agenturou GAN Uherské Hradiště, které vypomáháme při zajišťování bezpečnosti na různých kulturních a společenských akcích, jako jsou slavnosti vína, velikonoční slavnosti, moto závody, plesy apod. Pro bezpečnostní službu GAN zajišťujeme rovněž odborný výcvik sebeobrany a taktiky a spolupořádáme celodenní semináře pro členy sdružení, bezpečnostní služby GAN a Policii ČR ve výuce ruského bojového umění SYSTEMA pod vedením instruktora Davida Sýkory.

     Mnoho našich členů si za své povolání zvolilo službu naší vlasti a našli své uplatnění v ozbrojených složkách jak Armády ČR, tak i Policie ČR. Ve svých zvolených oborech dosahují vynikajících profesních výsledků, pravidelně se zúčastňují zahraničních misí, odborných i sportovních soutěží, jsou z nich velitelé skupin a dál předávají své nabyté zkušenosti. Někteří z nich se již několik let podílí na organizaci vojensky zaměřených letních táborech pro děti, kde jsou jako vedoucí velmi oblíbení. Z tohoto důvodu si mnozí z nich doplnili své vzdělání v oboru pedagogiky a jsou z nich kvalifikovaní vedoucí zotavovacích akcí, vyškolení zdravotníci, instruktoři spousty zájmových kroužků a pedagogové volného času vykonávající dílčí přímou pedagogickou činnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *